Przejdź do głównej zawartości

WIĄCZYŃ DOLNY-NIEPEŁNA "POŁÓWKA" I PEŁNIA SZCZĘŚCIA


Półmaraton w Wiączyniu miał stanowić sprawdzian jak wygląda mój stan zdrowia na dłuższym dystansie oraz długie wybieganie przed maratonem w Krakowie. Założenie biegu było takie,że wspólnie z moimi przyjaciółmi biegniemy w tempie ok. 5'40. Trochę się krzywiłam,że tak wolno,ale z drugiej strony sama miałam  świadomość,że wciąż jeszcze mój stan zdrowia nie pozwala na "szaleństwo".
Stres przed biegiem tradycyjnie towarzyszył mi od samego rana. Cztery razy się przebierałam i za każdym razem coś mi nie pasowało. Jedynie miałam pewność co do wyboru obuwia. Typowy kobiecy brak dnia pt:" we wszystkim wyglądam beznadziejnie". I przed zawodami tak bywa.;)

W Wiączyniu odmeldowaliśmy się z Piotrem półtorej godziny przed startem. Miejsce piękne. Stadnina koni , pola, lasy, intensywna wiosenna zieleń i przyjemna temperatura. Nie za ciepło, nie za zimno. Po odbiorze pakietów startowych zdecydowaliśmy się na dwa kilometry truchtu. Słabo. Po kilometrze byłam zmęczona. No, pięknie... Chyba to nie będzie mój dzień-pomyślałam,ale z drugiej strony przecież to ma być tylko trening więc czemu ja się znowu spinam.


11.30-zaczęło się. Biegniemy grupą. Rozmowy, żarty, ja się odzywam najmniej. Szczerze mówiąc nie jestem zbyt rozmowna w trakcie zawodów. Poczułam,że jest mi "ciasno" i delikatnie odbiłam do przodu.  Lubię mieć przestrzeń wokół siebie. Biegnę. Szybko wchodzę w szybsze tempo niż zakładane, 5'15, 5'10 . Tak dobrze mi się biegnie. Oddech spokojny, noga milczy, przyroda jest zjawiskowa. Drzewa, polany, gaiki brzozowe. Widziałam nawet w jednym miejscu sarny, które żwawo przebiegły przez drogę .Rozglądam się na boki i cieszę się ,że mogę pobiegać w tak pięknym miejscu. Słyszę tylko przyspieszone oddechy  biegaczy,swój własny,  uderzenia stóp o leśną drogę i śpiew ptaków. Mam świadomość ,że biegnę za szybko i postanawiam,ze ok...do dziesiątego kilometra utrzymam to tempo, a drugą połowę zwolnię do zalecanego 5'40. Tak,żeby wilk był syty i owca cała. ;)
Dycha zleciała nie wiadomo kiedy. Co jakiś czas tradycyjnie zawracam głowę biegnącym obok pytaniami" w jakim tempie biegniemy?". Zegarka nie posiadam w dalszym ciągu i chyba nieprędko coś się zmieni w tym temacie. Na ok. 11 kilometrze próbuję zwolnic i wtedy na rowerach przechwytuje mnie Angelika z Michałem informując mnie ,że jestem trzecia. Daleko przede mną biegnie Kasia i wydaje mi się ,że nie realne jest jej dogonienie więc postanawiam się skupić na utrzymaniu trzeciej pozycji. O założeniach treningowych już do końca nawet nie pomyślałam. Angelika i Michał towarzyszyli mi ok. 1,5 kilometra i wtedy moje tempo podskoczyło na 4'30( jeszcze raz dzięki za wsparcie i żel). Po jakimś czasie zwolniłam z obawy,że w tym tempie mogę szybko się spalić, a do końca jeszcze sporo. Bez sensu ryzykować. Do siedemnastego kilometra tempo ok.5'04. Zmęczenie rośnie, ale udaje mi się zrównać z Kasią i objąć prowadzenie. Kondycja nie ta sama co pół roku temu. Jest nieźle, ale do formy sprzed kontuzji jeszcze daleka droga. Dzięki Bogu,że prowadząc spinning kilka razy w tygodniu mogę pracować nad wydolnością nie obciążając stawów. W przeciwnym wypadku nie było by o czym marzyć. Dwa kilometry przed metą zaczynam czuć ,że mam dosyć, ale staram się odwrócić myśli od zmęczenia. Cieszę się perspektywą tego niepowtarzalnego momentu przekraczania linii mety, myślę o czekającym mnie Krakowie i wracam myślami do Maratonu Warszawskiego. I tu refleksja,że właśnie mniej więcej takie tempo miałam biegnąc ten maraton jak dziś-biegnąc zaledwie połowę. I ta świadomość,że nie dałabym rady przebiec kolejnych dwudziestu kilometrów na dzień dzisiejszy w takim tempie.
 Już ledwie żyję. Ostatnie dwa kilometry podkręcam delikatnie, wredny podbieg na koniec i upragniona meta. Wpadam na nią zmęczona i szczęśliwa!  Czas netto 1'41'32,ale trasa liczyła ok. 20 km więc nie była to pełna połówka. To akurat jest dla mnie bez znaczenia. Wyniki jeszcze muszą poczekać ,a po za tym życiówki robi się na atestowanych trasach. Większość takich terenowych , leśnych biegów liczy dystanse tzw. "około".


Po raz kolejny okazało się,że niestety ,ale jestem klasycznym, niereformowalnym przypadkiem, który  nie potrafi grzecznie zaliczyć zawodów w tempie treningowym. Czy źle mi z tym? Niespecjalnie;)  Jeszcze raz przepraszam Bogusz, wiem,że jesteś zły! Ale taka już jestem . Czerpię z biegania to co lubię. Wróciłam do tego co kiedyś i jest mi z tym dobrze. Oczywiście  mam świadomość na ile mogę sobie pozwolić. Cieszę się ,że jakiś potencjał we mnie został i mam nadzieję,że na jesieni uda mi się powalczyć o poprawienie wyników. Na razie jest dobrze jak jest!!! Cały czas do przodu!



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

NIEUDANY JUBILEUSZ- RELACJA Z 44 MARATONU WARSZAWSKIEGO

44 Maraton Warszawski był moim piętnastym w życiu maratonem i o ile do ostatnich dwóch moje przygotowania były średnie na jeża to tym razem podeszłam do tematu poważnie i zadaniowo jak niegdyś. Odzyskałam radość i pasję z treningów, wstawałam o 5.00 rano aby z moją przyjaciółką pobiegać,bardzo rzadko odpuszczałam, pilnowałam diety i byłam przekonana, że 25.09 odmelduję się na mecie z nowym rekordem życiowym. Niestety trzy tygodnie przed startem rozłożyła mnie jakaś infekcja. Na początku myślałam,że to zwykłe przeziębienie i za trzy dni będzie po temacie. Tymczasem dziadostwo trzymało ponad dwa tygodnie. Musiałam zluzować z treningami,ale wciąż miałam nadzieję,że wykuwana tygodniami forma odda na zawodach. Pisząc to już trochę ochłonęłam ale uwierzcie,że w niedzielę byłam bardzo rozczarowana i rozżalona. A teraz przejdźmy do relacji. Będę się streszczać. Do Warszawy pojechałyśmy z Agnieszką w sobotę. Aga zarezerwowała prześliczny apartament na starówce 500 metrów od startu. Odeb

PO RAZ TRZYNASTY! RELACJA Z 43 MARATONU WARSZAWSKIEGO

  Dokładnie dwa lata przyszło mi czekać na kolejny, trzynasty w moim życiu maraton. Dystans, do którego mam wyjątkowa słabość i który uwielbiam!  Przyznam szczerze, że w którymś momencie straciłam wiarę, że kiedykolwiek jeszcze będzie mi dane przebiec królewski dystans w normalnej formule, z kibicami, bez covidowych ograniczeń i w normalnym świecie toteż byłam przeszczęśliwa kiedy wrócił normalny świat i udało mi się zdobyć pakiet na 43 Maraton Warszawski. Pozostało tylko solidnie przepracować okres letni aby powalczyć o nowy rekord życiowy. No i właśnie...Tu pojawił się problem... W ekspresowym skrócie napiszę jak wyglądały moje przygotowania do tego tak bardzo wyczekiwanego przeze mnie startu. W zasadzie  wszystko zaczęło się komplikować już pod koniec stycznia kiedy na treningu interwałowym nabawiłam się kontuzji mięśnia dwugłowego i musiałam zrobić przymusową przerwę. Nie była co ona prawda zbyt długa, gdyż trwała zaledwie osiem dni, ale po powrocie przez dłuższy czas nie było mowy

PODSUMOWANIE ROKU 2019

Rok 2019 już przeszedł do historii. Rok bez wątpienia barwny i ciekawy nie tylko biegowo. Co doceniam w nim najbardziej? Tu się może  zdziwicie , ale wcale nie są to życiówki  tylko fakt ,że cały rok mogłam cieszyć się nienagannym zdrowiem ,a umówmy się ,że to  właśnie ono jest najważniejsze dla każdego, a dla osoby aktywnej fizycznie to już w szczególności. Po feralnym 2018 roku ,w którym zaliczyłam kontuzję pachwiny, problemy z kręgosłupem szyjnym, przetrenowanie i drastyczny spadek formy w ciągu zalewie dwóch miesięcy rok 2019 wynagrodził zdrowiem, energią i radością z biegania. Styczeń i luty to w zasadzie tylko treningi. Nie ukrywam ,że z tyłu głowy miałam gdzieś lęk czy przypadkiem znowu na wiosnę nie przyplącze się do mnie jakiś zdrowotny kłopot ,ale w miarę upływu czasu , krok po kroku udało mi się przestać schizować i przesadnie analizować swój układ ruchu. Biegałam dużo, było coraz lepiej, ale miałam świadomość ,że do powrotu do życiowej formy jeszcze droga daleka. N